Ogniwa fotowoltaiczne

panele-fotowoltaiczne

Wraz z rozwojem produkcji energii elektrycznej powstało kilka generacji ogniw fotowoltaicznych. Kiedy cofniemy się kilka lat wstecz, stwierdzimy, że praktycznie cały rynek to ogniwa krzemowe. Dzisiaj wygląda to już trochę inaczej, głównie za sprawą wciąż rozwijających się technologii. Wykorzystywany jest on jako budulec, jednak powili zastępowany jest przez nowe technologie. Zbudowane są one z bardzo cienkiej warstwy przewodnika. Jednak i ta technologia zdaje się odchodzić w niepamięć. Najnowsze trendy to ogniwa całkowicie pozbawione półprzewodników. Aby te różne od siebie generacje stały się jasne, nastąpił ich bezpośredni podział:

Pierwsza generacja: klasyka gatunku, ogniwa kojarzone chyba przez większość osób. Konstrukcja oparta niemal w 100% na bazie czystego krzemu. Jej wada to wysokie koszty zakupu. Zaletą jest jednak sprawność, zazwyczaj na poziomie około 20%. Relatywnie mała automatyzacja produkcji powoduje spadek udziału w rynku. Obecnie jest ona na poziomi 80% i z czasem spada.

Druga generacja: mniej znana wersja, zbudowana już nie z krzemu, lecz z mieszaniny miedzi, galu oraz selenu. Takie połączenie daje bardzo wąską warstwę półprzewodnika, który absorbuje światło. Osiągane wartości, to przedział 1-3 mikrometrów. Od poprzednika różnią się kosztem produkcji, który jest zdecydowane mniejszy. Możliwe jest również zautomatyzowanie produkcji. Wadą natomiast jest dużo niższa sprawność. W zależności od zastosowanej technologii, to od 7 do 13%.

Trzecia generacja: zupełnie inna technologia niż poprzednie. Całkowita rezygnacja z krzemu i półprzewodników. Nie ma jasno sprecyzowanych wytycznych. Wiele technologii wchodzi w skład tej generacji. Najbardziej zaawansowane prace trwają jednak nad technologią DSSC. Zaraz za nią plasuje się wykorzystanie polimerów. Do głównych zalet zaliczyć można prostotę produkcji oraz niski koszt produkcji. Niestety coś za coś – sprawność obecnie jest na marginalnym poziomie. Udział w rynku to niespełna pół procent.

Partner wpisu: http://domyhybrydowe.pl/dom-hybrydowy/co-to-jest-dom-hybrydowy