Kontenery – nowy trend w budownictwie modułowym

kontenery-nowy-trend-w-budownictwie-modulowym

Kontenery od lat wykorzystywane są w transporcie morskim i lądowym. Dzięki solidnej budowie i uniwersalnym rozmiarom można przetransportować za ich pomocą prawie każdy ładunek z samochodami włącznie.

Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Od dłuższego czasu odpowiednio przystosowane kontenery wykorzystywane są również w charakterze pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy magazynowych. Dzięki ich modułowej budowie można stworzyć konstrukcje sporych rozmiarów, łącząc poszczególne kontenery w najróżniejsze konfiguracje. Kontenery można łączyć zarówno w pionie jak i poziomie. Możliwe jest więc wykorzystanie ich do budowy kilkupiętrowych kontenerowych konstrukcji. Pojedyncze kontenery mogą znacznie różnić się swoim wnętrzem.

Popularność zdobywają ostatnio kontenery biurowe, które prócz podstawowej infrastruktury sanitarnej oferują nabywcy (lub dzierżawcy), tanią przestrzeń. Dzięki wspomnianej wcześniej możliwości łączenia poszczególnych kontenerów w większe konstrukcje, można nimi z powodzeniem zastąpić siedzibę firmy czy placówkę usługową. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na to rozwiązanie, zwłaszcza że dzisiejsze konstrukcje tego typu oferują bardzo wysoki standard wykonania. Panele podłogowe imitujące drewno, wymienne panele ścienne, demontowalne ściany i inne udogodnienia czynią niemal niemożliwym, odróżnienie wnętrza biura „kontenerowego” od jego klasycznego odpowiednika. Kontenery dostępne są w różnych kolorach, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie takiego budynku z zewnątrz .

Inną odmianą kontenerów mieszkalnych są kontenery budowlane. Sprawdzają się one wszędzie tam gdzie potrzeba tymczasowych pomieszczeń dla pracowników budowy oraz miejsca na magazynowanie budowlanego sprzętu. Kontenery budowlane służą robotnikom jako szatnie, łazienki czy miejsce, gdzie w spokoju mogą zjeść posiłek i chwilę odpocząć od zgiełku placu budowy. W niektórych przypadkach, takich jak na przykład budowa autostrad, kontenerom budowlanym towarzyszą kontenery mieszkalne. Zapewniają one miejsce do spania robotnikom, którzy nie mają często możliwości powrotu do domu na noc, ze względu na lokalizację miejsca budowy. Modularny charakter kontenerów i ich ustandaryzowane wielkości, ułatwiają transport z miejsca na miejsce wraz z postępem prac budowlanych przy autostradzie.

Kontenery mieszkalne sprawdzają się świetnie w przypadku najróżniejszych klęsk żywiołowych. Umożliwiają szybkie stworzenie bazy mieszkalnej dla ludzi dotkniętych powodzią, pożarem czy innym kataklizmem. Kontener mieszkalny nie oferuje może wszystkich wygód standardowego lokum, ale zapewni swoim mieszkańcom podstawowe warunki bytowania, dostarczając bieżącą, ciepłą wodę, prąd oraz, co najważniejsze, tymczasowy dach nad głową. Konstrukcje kontenerowe, proste w montażu i wygodne w transporcie, można z łatwością „zwinąć”, gdy kryzys mieszkalny spowodowany klęską żywiołową zostanie zażegnany i, gdy zajdzie taka potrzeba, wykorzystać w innym miejscu.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://mastertec.biz.pl