Certyfikat Multicomfort

certyfikat-multicomfort

Budując nowoczesne domy wiele osób zastanawia się, jak sprostać oczekiwaniom. Nie jest bowiem proste zbudowanie budynku o odpowiednich parametrach cieplnych, czy służycie energii. Naprzeciw wychodzi certyfikat multicomfort .

Uzyskując go potwierdza się restrykcyjne warunki tego typu budownictwa. Obejmuje on różne rodzaje komfortu:

  • Termiczny
  • Jakości powietrza
  • Akustyczny
  • Ekonomiczny
  • Ekologiczny
  • Bezpieczeństwa
  • Estetyki

Po multicomfort sięgają coraz częściej inwestorzy, którzy poszukują optymalnych rozwiązań. Jak można się domyślić, ciężko jest przeciętnemu kowalskiemu stworzyć dom z tyloma rodzajami komfortu naraz. Do tego trzeba specjalistów.

Idea Multicomfort

Celem grupy zajmującej się certyfikatem jest kreacja przestrzeni z dbałością o komfort w każdej jego postaci. Wymagania multicomfort dotyczą bezpośrednio domów energooszczędnych, w których granice przesuwane są znacznie dalej niż można sobie wyobrazić. Według pomysłodawców ważne są nie tylko materiały, ale i same metody budowy. Jakiś czas temu, nie było w ogóle czegoś podobnego. Domy ekologiczne powoli jednak się pojawiały. Dlatego właśnie został opracowany standard multicomfort . Jest on jednak przeznaczony tylko dla domów jednorodzinnych. Podstawą jego działania jest zapewnienie komfortu w sferze termicznej, akustycznej oraz dobrej jakości powietrza. Mieszkańcy powinni się zatem czuć dobrze, głównie pod względem zdrowotnym. Patrząc od strony mieszkańca, dom powinien charakteryzować się efektywnie niskim zużyciem energii.

Aby uzyskać certyfikat, cały proces budowy musi przebiegać pod kontrolą eksperta. Dlatego właśnie istnieje możliwość współpracy z różnymi podmiotami specjalizującymi się w niektórych kwestiach. Jak widać multicomfort stawia na rozwój i dopasowanie do klienta.

Proces certyfikacji multicomfort oraz kluczowe parametry

Pełny proces certyfikacji postępuje wraz z rozwojem budynku. Powstaje on w oparciu o rekomendowane warstwy, które używane są w nowoczesnym budownictwie. Multicomfort wymaga opracowania planów uwzględniających lokalizację. Te, zaś muszą zostać zweryfikowane przez KAPE. Sprawdzane jest spełnienie wszystkich wymogów technicznych. Ocena pozytywna daje możliwość zaczęcia prac. W jego trakcie nie można zapomnieć o licznych testach badających jakość kolejnych etapów. Sprawdzić należy przede wszystkim szczelność konstrukcji. Aby uzyskać multicomfort należy również stale sprawdzać temperaturę oraz wilgotność powietrza panującą w środku budynku. Po zakończeniu projektu również sprawdza się te rzeczy. Aby uzyskać certyfikat należy zbadać jeszcze faktyczne zużycie energii. Takim sposobem właśnie można uzyskać multicomfort .

Kluczowe parametry multicomfort

Od samego projektu, aż po jego wykończenie budynek musi zgadzać się z wymaganiami stawianymi przez multicomfort :

  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię – do 15 kWh/m2 w skali roku
  • Szczelność budynku – wskaźnik zachowany na poziomie 0,6
  • Współczynnik oświetlenia – minimalna wartość to 800-1800 Lux
  • Wentylacja – minimalny poziom to 30m3/h na jedną osobę
  • Akustyka – min. 40 dB
  • Rekomendowane rozwiązania przez Multicomfort

Powyższe stanowi bezwzględną podstawę do uzyskania wszystkich opisanych na początku rodzajów komfortu. Nie jest powiedziane, ze tylko nowe domy go otrzymają. Właściciele starszych konstrukcji mogą przerobić swój dotychczasowy budynek. Jednak czy to się opłaca? To temat na inny artykuł.