Wynajem mieszkania – jak się do tego zabrać?

Mieszkania pod wynajem od wielu lat uznawane są za jedną z najlepszych metod osiągnięcia pasywnego dochodu. Co trzeba wiedzieć by mieszkanie naprawdę okazało się dobrą inwestycją?

Ustal klienta docelowego

Kupując mieszkanie, które ma nam zapewnić pasywny dochód musimy ustalić z jakim klientem chcemy współpracować. Podstawowym błędem popełnianym przez nabywców mieszkań pod wynajem jest najpierw kupno mieszkania, a następnie zastanawianie się komu można daną nieruchomość wynająć.

Nie jest to dobra metoda. Pierwszym krokiem musi być ustalenie klienta, z którym będziemy współpracować. Student będzie potrzebował innego mieszkania, niż singiel, który przyjechał do miasta w poszukiwaniu pracy. Jeszcze inne wymagania będzie miała rodzina z dziećmi. Od klienta zależy ustalenie rodzaju nieruchomości i warunków, które musi spełniać, by inwestycja okazała się trafna.

Zarządzać samemu?

Wynajem nieruchomości to ciężki kawałek chleba. Jest to nieustanna praca polegająca na szukaniu klienta, podpisywaniu umów najmu, rozliczaniu płatności, a wreszcie remontach, które trzeba wykonać po każdym zakończeniu najmu. Obsługa jednego mieszkania jest możliwa, ale uciążliwa. Czy obsługa większej ilości mieszkań samodzielnie jest możliwa?

Traktując wynajem nieruchomości jako sposób stałego zarobku jest to możliwe, aczkolwiek wymaga wiedzy i ciągłej pracy. Jest to dosyć kłopotliwe w przypadku posiadania pracy na etacie. Czy jest inne rozwiązanie?

Od pewnego czasu na rynku nieruchomości funkcjonują firmy, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami. Zarządzanie mieszkaniami na wynajem polega na bieżącej obsłudze nieruchomości. Co to znaczy?

Zarządzanie mieszkaniami na wynajem zaczyna się od znalezienia odpowiedniego klienta. Klienta, którego trzeba odpowiednio zweryfikować zanim zostanie zawarta umowa najmu. Następnie trzeba podpisać umowę najmu. I tu zaczynają się schody. Umowa najmu jest jedną z najtrudniejszych umów do sporządzenia. Chcąc sporządzić umowę najmu, która będzie chroniła właściciela przed nieuczciwym lokatorem trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Trzeba mieć świadomość funkcjonowaniu umowy najmu okazjonalnego oraz warunków jakie trzeba spełnić, by postanowienia umowy były wiążące.

I to jest początek współpracy z nowym lokatorem. Teraz pozostaje tylko codzienna obsługa nieruchomości. Współpraca z biurem zarządzającym mieszkaniami na wynajem jest dużym ułatwieniem. Zdejmuje z właściciela nieruchomości wszystkie obowiązki związane z procesem wynajmu mieszkania. Właściciel nie współpracuje z poszczególnymi najemcami. Właściciel nieruchomości współpracuje z firmą zarządzającą jego mieszkaniem.