Stworzenie projektu wnętrza – czy da się samemu?

projekt wnętrza mieszkania

Kiedy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim – musimy urządzić je od zupełnych podstaw. Sytuacja niewiele różni się jednak wtedy, kiedy zakupimy lokum z rynku wtórnego. Wówczas również wprowadzamy zmiany, które sprawią, że mieszkanie będzie nasze. Czy jednak tworzenie projektu całego mieszkania warto robić samemu? I czy jest to w ogóle możliwe?

Nowe mieszkanie czy też dom wymaga personalizacji i dobrego projektu, by wszystko było ładne oraz funkcjonalne. Wiele osób uważa, że można z tym poradzić sobie samemu. Inni natomiast zwracają uwagę na konieczność zaangażowania profesjonalnego projektanta wnętrz, który zadba o każdy – nawet najmniejszy – szczegół naszego wnętrza.

Gdzie leży prawda? Czy faktycznie lepiej i rozsądniej byłoby nawiązać współpracę z kimś, kto zawodowo wykonuje projekty wnętrz?

Piękno i styl mieszkania

Jak wiadomo – we współczesnej architekturze mieszkaniowej wyróżnia się kilka dominujących stylów, które obierają świeżo upieczeni posiadacze mieszkań. Można tu mówić o stylu nowoczesnym, klasycznym, minimalistycznym, vintage, industrialnym oraz skandynawskim. Każdy z nas może sprawdzić w Internecie, jak wyglądają owe style i wybrać spośród nich swój ulubiony. Wówczas pozostaje już tylko zakupić odpowiednie materiały i zlecić firmie wykończeniowej stworzenie idealnej przestrzeni, o jakiej marzymy.

wnętrze mieszkania

Jednak czy mieszkanie to na pewno będzie utrzymane w dobrym guście? Często jest tak, że samemu wybierając materiały oraz dodatki do mieszkania, nie jesteśmy obiektywni i mamy przekonanie o prawidłowości swoich wyborów. Ostatecznie okazuje się jednak, że coś, co miało robić wielkie wrażenie, jest szpetne.

Podczas współpracy z profesjonalnym projektantem wnętrz taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Jemu wystarczy zdradzić nasze oczekiwania i marzenia, a dopasuje odpowiednie meble, kolory i dodatki.

Funkcjonalność, której stworzyć możemy nie potrafić

W tworzeniu projektu wnętrza mieszkania należy jednak również pamiętać o tym, aby zachować elementy funkcjonalności. Musimy wiedzieć, w jakim układzie zbudować całą przestrzeń, w którym miejscu postawić dany mebel, w jaki sposób ustawić oświetlenie, by było ono energooszczędne i nie psuło nam zdrowia oraz samopoczucia.

Wszelkie techniczne sprawy dotyczące nośności stropów, trwałości ścian, konkretnych rodzajów drewna zastosowanego na podłodze i tym podobne, powinny być dobrze przemyślane. Sami – nie posiadając wiedzy z zakresu technicznej strony projektowania wnętrz – nie dokonamy tego wszystkiego.

 

Artykuł powstał przy współpracy z biurem projektowym Studio Loko