Schody efektywne… to znaczy jakie?

Schody wewnętrzne to dla wielu z nas niezwykle kluczowy element wystroju wnętrza. Właśnie dlatego da się zauważyć to, jak dużą uwagę przykładamy do tego, aby były one nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne w każdym calu. Skoro już mamy przemierzać drogę między piętrami, to zdecydowanie warto o to zadbać. Właśnie dlatego, dziś zastanowimy się, jak sprawić, aby schody wewnątrz Twojego domu były maksymalnie efektywne!

Wymiary stopni

schody

źródło: Fontanot

Jeżeli zaczynamy mówić o schodach, które mają być przede wszystkim praktyczne, to nie sposób nie zacząć od samego fundamentu, czyli ich projektu i wymiarów, które na nim zawrzemy. Na starcie, warto zastanowić się nad samymi stopniami. Ich wysokość powinna znajdować się w tzw. widełkach wynoszących od 15 centymetrów do maksymalnej granicy 18 centymetrów. Dzięki temu bez problemu unikniemy zbyt szerokiego lub za małego kroku, który naprawdę może okazać się niekomfortowy. Również szerokość stopnia jest ważna, gdyż pozwala ona na komfortowe postawienie stopy, bez wystąpienia niebezpieczeństwa upadku.

Kształt schodów

Przejdźmy teraz do kwestii konstrukcji samych schodów, która powinna zależeć nie tylko od naszego poczucia estetyki, lecz także metrażu i specyfiki pomieszczenia. Jeżeli jest ono dość małe, nie powinniśmy decydować się na konstrukcje, które niepotrzebnie ją obciążą. W takim przypadku warto wybrać schody, których cała konstrukcja zawiera się na kwadracie czy kole. Świetnym przykładem mogą być schody kręcone! Jeżeli natomiast macie nieco więcej miejsca do zagospodarowania, to bez problemu możemy wybrać konstrukcje jedno czy dwubiegowe, które są niezwykle klasyczne i dają szansę na osiągnięcie świetnego wyglądu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zajmą one znacznie więcej powierzchni, co trzeba brać pod uwagę w przypadku aranżowania pomieszczenia, zwłaszcza od zera!

Podsumowanie

Schody, które są praktyczne to pewna wypadkowa między ich konstrukcją a tym, do czego je wykorzystamy. Mamy jednak nadzieję, że nieważne co się stanie, otrzymacie efekt, który pokochacie! To poważna inwestycja, więc lepiej upewnić się, że będzie to dobry wybór!