Prawidłowy wybór projektanta wnętrz

wnetrze

Urządzając nowo kupiony dom, czy też remontując stary wiele osób chce urządzić się jak najlepiej. Jednak nie wszyscy śledzą trendy oraz mają czas na zagłębianie się w nie. Warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalisty lub osobistym planowaniem wnętrza. Pytanie, czy potrzebujemy projektanta, czy też nie.

Kto potrzebuje projektanta wnętrz? Zdecydowanie osoby specyficzne, oryginalne, które chcą posiadać równie indywidualne wnętrze co one same. Zatrudniając profesjonalistę oczekujemy propozycji jego subiektywnego projektu bazującego na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Skoro wiemy już, czy jesteśmy osobami potrzebującymi projektanta wnętrz, przyjmijmy, że tak właśnie jest, to zastanówmy się jak wybrać odpowiednią osobę. Bez wątpienia jest to kluczowa decyzja przy budowie lub remoncie domu. Większość profesjonalistów może z pewnością pochwalić się portfolio. Zazwyczaj są to realizacje przedstawione na ich własnej stronie internetowej. Na podstawie projektów możemy poznać styl danego projektanta, sprawdzić czy nam odpowiada oraz wysłać zapytanie ofertowe. Po nawiązaniu kontaktu możemy przedstawić swoje oczekiwania i założenia budżetowe. Co ważne, należy obdarzyć projektanta zaufaniem. Z pewnością będzie proponował rozwiązania daleko wykraczające poza nasze własne pomysły. Zaufanie jest konieczne. Zatrudniając profesjonalistę mamy pewność, że ten dysponuje ogromną wiedzą branżową, czyli zna nową ofertę sklepów. Z pewnością zna także ceny, może nawet mieć jakieś rabaty. Dlatego właśnie będzie mógł w prosty sposób oszacować koszty inwestycji proporcjonalne do założonego przez nas budżetu. Często zdarza się, że projektant ma zaprzyjaźnioną firmę remontowo-wykończeniową, a więc mamy pewność, że fachowcy są naprawdę fachowcami. Wybranie losowej firmy wiązałoby się z ogromnym językiem.

architekt

Przy obecnych cenach mieszkań, materiałów wykończeniowych, czy mebli można oszacować koszt całego przedsięwzięcia. Z reguły jest to 7-15% całej inwestycji. Z racji tego, że projektant zazwyczaj posiada liczne kontakty i rabaty, może okazać się, że cała inwestycja opłaci się nawet bardziej. Zaoszczędzić możemy nie tylko pieniądze, lecz również czas. Omijają nas wizyty w sklepach, czas spędzony na wyborze oraz nerwy związane z dopilnowaniem fachowców. Warto pamiętać na przyszłość, szczególnie przy sprzedaży nieruchomości – mieszkania projektowane przez projektantów uzyskują wyższe ceny i sprzedają się szybciej. Tak właśnie jest.