Od czego zależy wysokość rat kredytu hipotecznego?

Kupić czy wynajmować? Mowa tu oczywiście o własnym lokum, o którym na pewnym etapie życia marzy chyba każdy z nas. Nierzadko zdarza się, że opłata za wynajem dorównuje kosztowi comiesięcznej raty kredytu hipotecznego – w takim przypadku zdecydowanie warto rozważyć współpracę z bankiem. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto zorientować się, od czego będzie zależeć wysokość rat zobowiązania. Dowiecie się tego w dzisiejszym artykule!

Wysokość zobowiązania

Kwota, na którą zamierzamy wziąć kredyt, nie bez powodu ma ogromne znaczenie przy wyliczaniu wysokości rat. Należy wiedzieć, że comiesięczna spłata zobowiązania składa się z części kapitałowej (pożyczonej) oraz odsetek, będących odpowiednikiem wynagrodzenia dla banku. Przy większym kredycie naturalnie należy spodziewać się wyższych rat. Jeśli inne warunki kredytowania nie mogą ulec zmianie, to jedynym wyjściem na ich obniżenie jest zwiększenie wkładu własnego.

Okres spłaty kredytu hipotecznego

To, jak długi będzie okres spłaty kredytu, również odbija się na wysokości rat. Wydłużając czas kredytowania, automatycznie obniża się kwotę, którą każdego miesiąca trzeba będzie przelać na konto banku. Wybierając kilkudziesięcioletnią współpracę w miejsce kilku- lub kilkunastoletniej, można istotnie odciążyć domowy budżet. Warto pamiętać, że w sporej części banków po okresie 3 lat można dokonywać nadpłaty kredytu, a co za tym idzie – znacząco skrócić czas pozostawania w relacji z bankiem.

Oprocentowanie i inne opłaty

Wysokość każdej raty zależy też od całkowitego kosztu długu, a więc także od oprocentowania oraz innych opłat naliczanych przez instytucję udzielającą pożyczkę. Możliwe, że nie będą one miały ogromnego wpływu, ale wciąż – niższe raty mogą odrobinę odciążyć domowy budżet. Z tego powodu warto rozejrzeć się pośród ofert różnych banków. Uwaga – warto zrobić to za pośrednictwem Internetu, gdyż wysłanie przez potencjalnego kredytodawcę zapytania do BIK, można narazić się na obniżenie swojej zdolności kredytowej!

Rodzaj rat kredytu

Kredytobiorcy najczęściej mogą zetknąć się z propozycjami rat stałych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne dla banków. Z jednej strony – koszt takiego kredytu jest wyższy, natomiast z drugiej – wiąże się on z niższym ryzykiem.

Wybór rat malejących oznacza, że początek okresu kredytowania może być niezwykle obciążający. Jednak wraz z upływem miesięcy czy lat, comiesięczne zobowiązania stają się coraz mniejsze i mniejsze. W ogólnym rozrachunku są one zdecydowanie bardziej opłacalne dla osób decydujących się na pożyczkę.

Kredyt hipoteczny – brać czy nie brać?

Własny dom lub mieszkanie to konkretne marzenie, które w wielu przypadkach może zostać zrealizowane wyłącznie dzięki wzięciu kredytu hipotecznego (np. https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne). Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, od czego zależy wysokość rat takiej pożyczki i jakimi sposobami można je (do pewnego stopnia) modyfikować.