Jak wybrać krzesełko do karmienia?

Kiedy w naszym domu pojawia się dziecko, szybko okazuje się, że musimy kupić dla niego wiele rzeczy. Jednym z pierwszych i jednocześnie najtrudniejszych zakupów, jakie nas czekają będzie krzesełko do karmienia. Jak je wybrać i kiedy możemy zacząć sadzać na nim malucha?

Kiedy dziecko może zacząć jeść na krzesełku?
Zgodnie z zaleceniami WHO, dziecko, które nie ukończyło jeszcze 6 miesiąca życia powinno żywić się jedynie mlekiem. Co więcej, pozycja, którą wymusza krzesełko może nie być łatwa dla naprawdę małych dzieciaków. Dlatego możemy zacząć karmić dziecko na krzesełku dopiero w momencie, w którym zacznie ono samodzielnie siadać (zazwyczaj około 8 miesiąca życia, ale czasem zdarza się to wcześniej). Na tym etapie powinniśmy też karmić pociechę łyżeczką, a dopiero potem pozwolić mu jeść samodzielnie.

Jak wybrać odpowiednie krzesełko do karmienia?
Wiemy już kiedy możemy zacząć sadzać malucha na krzesełku, ale jak właściwie je wybrać? Na co musimy zwrócić uwagę szukając idealnego krzesełka? Przede wszystkim, powinno ono wspierać plecy dziecka na wysokości łopatek. Dzięki temu maluch będzie zdrowo rósł i nie będzie miął problemów z plecami. Oprócz tego, bardzo ważne jest to, żeby maluch mógł swobodnie poruszać górnymi częściami ciała, bo w końcu będzie ich potrzebował do jedzenia. Dobrze będzie, jeśli nasze krzesełko będzie miało regulowaną wysokość. Dzięki temu będziemy mogli dopasować je do wzrostu dziecka, a w dodatku nie będziemy musieli go wymieniać, kiedy maluch podrośnie. Kolejnym ważnym elementem jest podparcie dla stóp, dzięki któremu dziecku będzie wygodnie. Istotne jest też to, żeby krzesełko do karmienia było stabilne, bo przecież nie chcemy, żeby maluch z niego spadł lub przewrócił się razem z nim.

Gdzie szukać krzesełka do karmienia?
To tyle z teorii, ale gdzie w praktyce możemy znaleźć krzesełko idealne? Najważniejsze jest to, żeby szukać w sklepach z artykułami dziecięcymi, a nie w supermarketach. To tam znajdziemy produkty najwyższej jakości, a w dodatku do naszej dyspozycji będą wyszkoleni sprzedawcy, którzy odpowiedzą na nasze każde pytanie. Co więcej, na takie zakupy warto zabrać głównego zainteresowanego. Dziecko powinno przymierzyć się do krzesełka, żeby zobaczyć czy jest mu w nim wygodnie i czy spełnia ono wszystkie wymienione wyżej warunki. Oczywiście możemy też poszukać używanego krzesełka, ale wtedy również dziecko powinno w nim usiąść. To, że coś odpowiadało jednym rodzicom, wcale nie musi oznaczać, że dla nas też okaże się być dobrym wyjściem.